Nowa linia – Eurolinia Tatry

Październik 9, 2019

Nowa linia – Małopolska połączona ze słowacką Orawą i Tatrami Zachodnimi

Najprawdopodobniej już na końcu października lub na początku listopada wystartuje nowa regularna linia autobusowa. Będzie to pierwsza wojewódzka autobusowa linia transgraniczna w Polsce, która została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz przewoźnika ZebraBus.pl – na podstawie inicjatywy społecznej. Trasa linii będzie prowadzić z Bukowiny Tatrzańskiej przez Zakopane, Kościelisko do Chochołowa, skąd autobusy będą kontynuować jazdę dalej już po terenie Słowacji: m.in. do miejscowości Suchá Hora, Vitanová, Oravice, Zuberec, Oravský Podzámok oraz Dolný Kubín.

Codzienne kursy w góry, na zamek lub do term

Autobusy będą kursować 3 razy dziennie – 2 kursy będą całoroczne, trzeci kurs zapewni dodatkowe codzienne połączenie w letnim sezonie turystycznym. Rozkład umożliwi przejazdy rano lub wieczorem. To optymalne rozwiązanie na jednodniowe wycieczki na przykład na popularny Zamek Orawski, w góry do słowackich Tatr Zachodnich, na narty do słowackich ośrodków narciarskich, na termy do Orawic oraz na ulubione trasy rolkarskie i narciarstwa biegowego.
Jednocześnie, nowa linia umożliwi skorzystać z bogatej oferty turystycznej na Podhalu turystom ze Słowacji, będą mogli wygrzać się w termalnych wodach na Chochołowskich Termach, pospacerować po Dolinie Chochołowskiej lub Kościeliskiej lub zwiedzić Zakopane i wyjechać kolejką na Gubałówkę lub na Kasprowy.

Granica przestaje dzielić

Do tej pory przemieszczanie się między Małopolską a słowackim regionem Orawa i Tatrami Zachodnimi było za pomocą transportu publicznego mocno utrudnione – miejscowości turystyczne po obu stronach granicy nie były połączone żadną linią regularną. W czasach Unii Europejskiej i Schengenu granica nadal dzieliła mieszkańców oraz turystów i nie umożliwiała korzystania ze zrównoważonych form mobilności, takich jak transport publiczny i komunikacja autobusowa. Korzystanie z prywatnych samochodów w dodatku wiąże się z całym szeregiem utrudnień, takich jak ograniczona ilość miejsc parkingowych, zanieczyszczeniem natury zwłaszcza w tak cennym obszarze jak Tatrzański Park Narodowy lub przywiązaniem w przypadku górskich wypadów do tego samego miejsca początkowego i końcowego.

Nowa linia ma za cel to zmienić i zaoferować nowe możliwości zrównoważonej mobilności. W dodatku czyni to nie tylko w zakresie regionalnym, a transgranicznym – burzy dotychczasowe bariery komunikacyjne pomiędzy dwoma sąsiednimi regionami. Sąsiedzi będą się tak mogli bez problemów odwiedzać i lepiej poznawać – i to z wykorzystaniem formy mobilności, odpowiedniej do 21 wieku. Linia autobusowa poprawi jednocześnie ofertę komunikacyjną na terenie Podhala.

Rozkład jazdy

Termin uruchomienia i ceny biletów

Autobusy umożliwią nie tylko ekologiczną, jak również cenowo dostępną mobilność. Dokładne ceny biletów będą ogłoszone przed uruchomieniem połączeń, jednak wycieczka na Słowację będzie możliwa nawet za parę złotych, a cena przejazdu na przykład z Zakopanego do Chochołowa nie przekroczy 4 złote.
W celu uzyskania dokładnego terminu uruchomienia linii zachęcamy do śledzenia naszego newslettera (możliwość zapisania się poniżej) oraz profilów na Facebooku oraz Instagramie.