Jednodniowy wyjazd do Doliny Chochołowskiej na krokusy

Marzec 23, 2019

Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, a zarazem miejsce, gdzie można podziwiać niezwykłe zjawisko jakim są piękne połacie krokusów. Te fioletowe „dywany” co roku przyciągają tysiące turystów. Jest to świetna okazja do zorganizowania sobie jednodniowej wycieczki z bardzo malowniczą atrakcją.

Plan jednodniowej podróży ZebraBusem:
Linia autobusowa jeździ zawsze w czwartki, piątki, soboty oraz niedziele.

Wyjazd: z Katowic z dworca autobusowego wyruszamy o 7:55. W Krakowie (Terminal Autobusowy Podgórze SKA) jesteśmy o 9:15. Stamtąd jedziemy bezpośrednio do Chochołowa i Witowa, o 11:10 docieramy do Doliny Chochołowskiej.

Z przystanku przy skrzyżowaniu, przy którym się zatrzymujemy wystarczy przejść 0,8 km (jakieś 10 minut), do Siwej Polany, gdzie zaczyna się zielony szlak. W tym miejscu należy zakupić bilet uprawniający do wejścia na teren Doliny, kosztujący zaledwie kilka złotych. Cena za bilet normalny wynosi 5 zł, a za ulgowy jedynie 2,50 zł.  Idąc wspomnianym zielonym szlakiem można bezpośrednio pieszo dostać się na Polanę Chochołowską, na której znajduje się Schronisko PTTK. Przejście zajmować może około dwóch godzin. To właśnie tam rozpościerają się przepiękne krokusy. Powrót ze Schroniska do przystanku, z którego odjeżdżamy to około 1h 45min.

Powrót: o 15:55 wyjeżdżamy z Doliny Chochołowskiej – przystanek na skrzyżowaniu przy drodze wojewódzkiej. Na podziwianie krokusów możemy zatem przeznaczyć prawie 5 godzin. Do Krakowa planowo dojeżdżamy o 18:05, a w Katowicach jesteśmy o 19:20.

Bilety na przejazd autobusem można zarezerwować online za pomocą strony internetowej lub kupić w wybranych stacjonarnych punktach – zdecydowanie to polecamy, żeby mieć w okresie wzmożonego ruchu pewne miejsce w autobusie. Bilet w jedną stronę to 25 lub 35 złotych, w zależności od miejsca wyjazdu. Dodatkowo dostępne są również zniżki dla dzieci, seniorów i studentów, a także dla grup.

fot. Adam Brzoza

 

Jak najlepiej przygotować się do polowania na krokusy?
Polowanie na krokusy najlepiej rozpocząć od sprawdzenia pogody! Tylko słońce i przyjemna temperatura mogą jeszcze bardziej umilić wyjazd.

Odpowiednie przygotowanie się do wycieczki jest zdecydowanie niezbędne. Co więc należy zabrać?
– przede wszystkim wygodne obuwie, nieprzemakalne, dodatkowo z podeszwą o dobrej przyczepności,
– odpowiedni ubiór – najlepiej „na cebulkę” – w górach temperatura może się zmienić w każdej chwili, dlatego też warto być przygotowanym na każdą ewentualność,
– płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa – tak jak temperatura, równie szybko może zmienić się aura i słoneczny dzień zmieni się w deszczowy,
– prowiant – na wycieczkę zawsze warto zabrać ze sobą coś do jedzenia – kanapki, słone przekąski czy owoce, by mieć siłę na dalsze spacerowanie
– woda – lub inny wybrany napój, a w chłodniejszy dzień warto pamiętać o termosie z gorącą kawą czy herbatą,
Dodatkowo warto wziąć ze sobą aparat, żeby uwiecznić te piękne chwile.

Oprócz tego należy pamiętać o odpowiednim zachowaniu, aby dla każdego był to mile spędzony czas. Nie wolno deptać, zrywać, niszczyć kwiatów, a także nie zostawiać śmieci. Jeśli zauważysz nieodpowiednie zachowanie – zareaguj. Wspólne dbanie o tę niezwykłą przestrzeń pozwoli cieszyć się nią przez długi czas.

Polany, na których rozpościerają się krokusy są zdecydowanie jednym z najbardziej niezwykłych widoków. Warto się pospieszyć, ponieważ kwiaty te dość szybko przekwitają.

fot. Konrad Trela

 

A tak pięknie w Dolinie było w sobotę 23 marca! To oznacza, że sezon na krokusy już się rozpoczyna i na zjawiskowe fioletowe dywany nie trzeba już długo czekać!

 

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl