Dolina Kościeliska – jeden dzień na szlaku

Lipiec 9, 2020

Nasze autobusy do Zakopanego kursują codziennie. Dzięki temu, że rozkład jazdy ZebraBus.pl dostosowany jest do jednodniowych wycieczek na Podhale możesz spędzić aktywnie czas w Tatrach bez brania urlopu. 

Dojazd bezpośrednio do Kościeliska

Dużym problemem dla turystów jest brak połączeń pomiędzy miasteczkami na Podhalu. Dlatego nasze autobusy zatrzymują się nie tylko w Zakopanem, ale również w okolicznych miejscowościach tj. Raba Wyżna, Czarny Dunajec, Podczerwone, Koniówka, Chochołów, Witów, Dolina Chochołowska, Kościelisko. Zobacz jak w prosty sposób zaplanować wyjazd i zwiedzanie Doliny Kościeliskiej. Z Tarnowskich Gór nasz autobus wyjeżdża codziennie rano. Pasażerowie mogą dołączyć do przejazdu na przystankach: Bytom, Chorzów, Katowice, Sosnowiec Jaworzno, Kraków. Sprawdź dokładny rozkład jazdy. W Kościelisku jesteśmy o godzinie 9:40. 

Pasażerowie planujący spacer do Doliny Kościeliskiej najchętniej wysiadają na przystanku Kościelisko Dolina Kościeliska – Kiry czyli od razu przy wejściu na szlak. Warto pamiętać, że wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne, a koszt biletu w wakacje 2020 wynosi bilet normalny 6 zł oraz bilet ulgowy 3 zł. Kasa biletowa znajduje się przy wejściu lub online przez stronę i aplikacje TPN.

Dolina Kościeliska jest idealna dla rodzin z dziećmi i osób, które zamiast wspinaczki na szczyt wolą spacer wśród przyrody. Różnica wysokości na szlaku to mniej niż 200 m, a czas przejścia to około 2 godzin. Trasa z miejscowości Kiry do Schroniska Ornak wynosi ok 5,5 km. Po drodze mijamy bacówki w których można odpocząć i skosztować regionalnych przysmaków tj. oscypki lub serwatki z owczego mleka czyli żętycy.

Jak wygląda droga do Doliny Kościeliskiej

Dolina Kościeliska jest najpopularniejszym szlakiem turystycznym. Droga jest prosta i nie ma zbyt wielu wzniesień dzięki czemu każdy typ turysty znajdzie tutaj coś dla siebie. Również Tatromaniacy, którzy planują zdobywać szczyty zaczynają swoją przygodę właśnie w Kościelisku. Można stąd ruszyć w Tatry Zachodnie lub na zwiedzanie jaskiń Doliny Kościeliskiej. 

Po drodze każdy znajdzie atrakcje dla siebie. Szlak prowadzi przez długi i głęboki wąwóz skalny, a jego dnem płynie Kościeliski Potok. Ciekawe są też zwężenia skał, które nazywane są bramami. Występują one w trzech punktach i są to Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego i Brama Raptawicka. Podczas spaceru wychodzimy na polanę Wyżnia Kira Miętusia, na której można spotkać owce wyprowadzane przez bacę. To właśnie tutaj spotkać można wiosną dywany z krokusów czyli znany widok ze zdjęć i widokówek z Kościeliska. 

Mijając Cudakową Polanę zbliżamy się do jednej z jaskiń występującej w Dolinie Kościeliskiej – Jaskini Mroźnej. Jest to jedyna jaskinia w polskiej części Tatr do której bez specjalnego przygotowania mogą udać się turyści. Wstęp do środka kosztuje 5 zł (dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie) i bilety zakupić można online lub zapłacić kartą przed wejściem. Do jaskini zwykle prowadzą długie kolejki. Planując zwiedzanie jaskiń warto zabrać ze sobą grubsze ubranie ponieważ temperatura wewnątrz jest niska. 

Celem wycieczki często jest Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak gdzie można zjeść ciepły posiłek lub wypić kawę bądź zimny napój. Do schroniska prowadzi zielony szlak więc spacer na Halę Ornak jest idealny dla wszystkich chcących spędzić czas w otoczeniu gór. 

Jednodniowa wycieczka do Kościeliska

Dojście do celu i powrót wraz z przerwą na kawę i odpoczynek zajmuje około 3,5 godziny (około 4 godzin gdy zwiedza się również Jaskinie Mroźną) spokojnym tempem z przerwami na wykonanie zdjęć w najbardziej widokowych miejscach. Nasz kurs powrotny wyjeżdża o godzinie 15:56 z przystanku Kościelisko Nędzówka SPRAWDŹ ROZKŁAD Dzięki temu po wyjściu szlaku macie jeszcze chwile czasu, aby udać się do Karczmy na obiad i zakupić pamiątki dla bliskich.

Kup bilet na przejazd do Kościeliska.