Chochołów na jeden dzień

Lipiec 19, 2019

Chochołów to wyjątkowa podhalańska miejscowość, sąsiadująca z Czarnym Dunajcem i Witowem. To, co zdecydowanie ją wyróżnia, to widoczna obecność kultury i tradycji góralskiej.

Choć Chochołów jest niewielką wsią, to ilość różnorodnych miejsc, które warto odwiedzić jest zdecydowanie imponująca. Odwiedzenie Chochołowa może być świetnym pomysłem na jednodniową wycieczkę – idealną by zwiedzić muzeum, przejechać się elektrycznym busikiem, zapoznać się z niezwykłym zjawiskiem jakim są torfowiska, a także skoczyć na kawę i niezastąpione ciasto u Pani Heleny, które zdecydowanie polecamy!

Jeśli jesteście ciekawi jakie atrakcje czekają na Was w Chochołowie, zachęcamy do lektury naszego bloga!

 

 

Pierwszym punktem, który powinien znaleźć się na planie wycieczki powinno być Muzeum Powstania Chochołowskiego, które znajduje się w zabytkowej góralskiej chacie.
Oprócz materiałów powiązanych bezpośrednio z powstaniem, dla oglądających udostępnione są także te będące historycznymi pamiątkami kultury Podhala.

 

 

 

 

Kolejnym obiektem, który warto zobaczyć jest Kościół św. Jacka w Chochołowie – niewielki, ale osobliwy neogotycki obiekt z II połowy XIX wieku, znajdujący się w samym centrum wioski.
Przed kościołem natomiast, stoi kamienny obelisk będący upamiętnieniem Powstania Chochołowskiego.

Drewniane domy – to następne zjawisko, które warte jest zobaczenia w Chochołowie. Domy te znajdują się po obu stronach drogi głównej. Co wyróżnia je od innych, góralskich domów? Przede wszystkim detale architektoniczne i jasna barwa drewna, uzyskana dzięki tradycyjnemu myciu domów za pomocą wody i mydła przez mieszkańców, co dzieje się przed Wielkanocą. Efekt jaki tworzą te niezwykłe domy skutkuje porównywaniem Chochołowa do żywego skansenu.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na „Chałupę z jednej jedli” (Chochołów 24), której frontowa ściana została zrobiona z jednego ogromnego jodłowego pnia ponad sto lat temu.

 

 

 

Jednym z miejsc, które również warto odwiedzić będąc w Chochołowie jest Izba Regionalna, którą założył Jan Zięder – lokalny rzeźbiarz pracujący w drewnie. Izba ta godnie reprezentuje styl podhalański, gromadząc różne przedmioty kultury ludowej, wykonane m.in. przed samego artystę.

 

 

 

 

Atrakcją, którą nie sposób pominąć są oczywiście imprezy i festyny o charakterze folklorystycznym. Bardzo popularny jest chociażby konkurs „Góralskie Nucicki„, mający na celu promocję muzyki góralskiej. Oprócz tego w to wydarzenie angażują się najmłodsi mieszkańcy Podhala, prezentujący swoje umiejętności muzyczne.

 

 

 

W Chochołowie można również spotkać kolejkę wąskotorową, której wagoniki zostały całkiem niedawno odrestaurowane.

 

 

Na uwagę odwiedzających Chochołów zasługują również mało znane torfowiska. Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk jest pierwszą interaktywną i multimedialną ekspozycją przyrodniczą, dzięki której w ciekawy sposób można zapoznać się z Torfowiskami Orawsko-Nowotarskimi. W Muzeum Torfowisk można dowiedzieć się wiele o chronionych gatunkach zwierząt oraz roślin, o ziołach, a także usłyszeć ciekawe legendy. Z pewnością będzie to niezwykłe doświadczenie zarówno dla małych jak i większych podróżników.

 

 

 

 

 

Dodatkową atrakcją jest Eko-Taxi, czyli elektryczny bus jeżdżący na terenie Chochołowa. Podczas przejażdżki po miejscowości można zapoznać się z jej najciekawszymi punktami. Bus jest świetnym pomysłem dla grup, jednak na jeden kurs może zabrać 16 osób.

http://chocholowskie.eu/

 

Natomiast dla miłośników słodkości obowiązkowym punktem w Chochołowie powinna być klimatyczna kawiarnia Chochołowianka. Kawa, herbata i czekolada razem z przepysznymi ciastami będą świetnym uzupełnieniem dla wszystkich ciekawych chochołowskich atrakcji. Kawiarnia znajduje się w Chochołowie pod numerem 26.

 

fot. Jacek Piotrowski

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl