5 sposobów na tańsze wakacje. Jak zaoszczędzić na urlopie?

Lipiec 30, 2020

Wakacje to czas w którym ceny idą w górę narażając nasze portfele na większe wydatki. Jak zaplanować urlop podczas którego nie wydamy wszystkich oszczędności? Sprawdź 5 sposobów na zorganizowanie wakacji taniej. 

Turystyczne miejsca często kojarzą się z wysokimi cenami. W Zakopanem w te wakacje również znaleźć można drogie obiady oraz atrakcje, których koszt jest wyższy niż zwykle. Na szczęście nie jest tak wszędzie i wystarczy poświęcić troszkę więcej czasu, aby zaoszczędzić cenne złotówki. Zobacz ile możesz zaoszczędzić w wakacje! 

Zniżki dla grup, studentów i rodzin z dziećmi

Pierwszym sposobem na tanie wakacje w Zakopanem jest przejrzenie ofert. Jeśli planujesz wyjazd z rodziną zobacz czy np. w tym terminie ktoś z Waszych znajomych również nie planuje wyjazdu. Często koszt wynajęcia całego domku letniskowego w okolicy Zakopanego może być tańszy niż kwatery w domu prywatnym. Dzięki temu, że pojedziecie w kilka rodzin będziecie mogli zapłacić mniej za nocleg. Warto też unikać centrum miasteczek gdzie ceny są dużo wyższe. Komunikacja pomiędzy miastami działa w sezonie bardzo sprawnie oprócz naszego autobusu Zebrabus po Podhalu kursuje również Eurolinia Tatry, która kilka razy dziennie łączy Podhale ze Słowacją.  Sprawdź rozkład jazdy Eurolinii Tatry

Karta Dużej Rodziny oraz zniżki dla dzieci, studentów i seniorów to okazje na które warto zwracać uwagę. Zdarzają się sytuacje gdzie w których trzeba dopytać o wysokość zniżki. Na naszych przejazdach bilety dla dzieci do 15 roku życia są, aż 40% tańsze; również studenci oraz seniorzy mogą cieszyć się o 15% tańszymi biletami. Kiedy zastanawiasz się ile kosztuje wyjazd do Zakopanego warto poznać od ilu osób dane miejsce definiuje “grupę”. Czasami jest to powyżej 5 osób lub jak w ZebraBusie zniżka grupowa naliczana jest już od 3 osób – 10% zniżki dla całej grupy.  Zobacz ile zapłacisz za przejazd razem z ZebraBus.pl

Dobrze zaplanowany czas

Urlop w Polsce to okazja do poznania wielu pięknych miejsc. Zakopane i okoliczne miejscowości m.in. Witów, Chochołów, Kościelisko posiadają bardzo dużo możliwości na spędzenie czasu. Dobrze zaplanowany urlop w Zakopanem pomoże Ci zorganizować pobyt w górach bez przepłacania za atrakcje. Ustal na ile dni planujesz pojechać i przygotuj plan aktywności. Nie każdy ludzi działać według harmonogramu, jednak dzięki temu nie dopuścisz do sytuacji w której z nudów wybierzesz się na drogą atrakcje. Są miejsca, które oferują jeden dzień w tygodniu darmowe wejściówki lub dzięki wcześniejszej rezerwacji biletów wstępu unikniesz stania w kolejkach. 

Przygotuj spis atrakcji w Zakopanem i okolicy. Przygotuj się do wyjazdu sprawdzając cenniki oraz godziny otwarcia. Pamiętaj też o czasie na relaks. Warto jeden dzień przeznaczyć na wyjazd na Termy. Możesz wybrać te w Chochołowie lub razem z Eurolinią wybrać się na Słowację, aby odpocząć w Termach w Oravicy. Poznaj Słowację – Eurolinia Tatry

Kupując wcześniej bilety na przejazd lub wstęp masz pewność, że będziesz mógł zrealizować swoje plany. W sezonie turystycznym może zdarzyć się, że pula biletów zostanie wyprzedana. Dzięki zaplanowanym aktywnościom bez stresu możesz spędzać urlop w Zakopanem. 

Aktywnie z własnym prowiantem

Wyjazd do Zakopanego nie zawsze związany jest ze zdobywaniem szczytów. Miasto i jego okolice oferuje tak dużo aktywności, że czasami brakuje czasu na spacer po szlaku. Warto jednak skorzystać z przejazdów ZebraBusem i udać się do Doliny Chochołowskiej lub Doliny Kościeliskiej, które znajdą się na naszej trasie. Całodniowa wycieczka w Tatrach nie wymaga kondycji fizycznej. Jest wiele szlaków, które dostosowane są do dzieci, wózków oraz różnica wzniesień nie jest zbyt duża. Spędzając kilka godzin wśród gór nie narażamy naszego budżetu na wydatki. 

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się spaceru. Zabierz ze sobą nakrycie głowy, kremy z filtrem oraz odpowiednie buty i zabezpieczenie przed deszczem. Pogoda w górach jest nieprzewidywalna. Przed każdym wyruszeniem w góry lub dolinę pamiętaj, aby sprawdzić wcześniej prognozę pogody. Jeśli jesteś na rodzinnym wyjeździe warto zaopatrzyć się w atlas roślin lub zwierząt i rozwijać ciekawość dzieci pokazując im różnorodność natury w Tatrach. 

Wyjazd z noclegiem czy bez?

Bardzo dużą część budżetu pochłaniają opłaty za nocleg. Warto zastanowić się czy jednodniowy wyjazd nie będzie bardziej odpowiedni lub zamiast prywatnych kwater wybrać schronisko w górach. Ustal jak długi pobyt planujesz oraz w jakim celu jedziesz. Czy ma to być relaks w Termach czy bardziej aktywnie spędzony czas lub urlop, który ma pomóc Ci odpocząć od codzienności.

Nasza linia kursuje tak, aby każdy z pasażerów mógł nacieszyć się Tatrami i ich atrakcjami i wrócić tego samego dnia wieczorem. Czasami jeden dzień w górach pomaga wystarczająco doładować energię na kolejne tygodnie. Zdarza się, że ograniczeni przez ilość dni wolnych w pracy nie możemy pozwolić sobie na dłuższy urlop. Sprawdź rozkład jazdy ZebraBusa i zobacz gdzie możesz spędzić wolny dzień lub weekend.  Zobacz gdzie możesz wybrać się na wycieczkę

Ogranicz wydatki – ustal wakacyjny budżet

Wyjeżdżając na kolonie lub obozy często rodzice wydzielali ilość kieszonkowego. Zarządzanie budżetem podczas urlopu jest bardzo ważne. Po pierwsze pamiętaj, żeby wyznaczyć jaką kwotę chcesz wydać podczas wakacji. W Zakopanem i okolicy można bez problemu płacić kartą jednak łatwo przez to stracić rachubę i wydać za dużo na urlopie. Jeśli to możliwe staraj płacić gotówką lub stwórz wirtualny portfel nad którym będziesz miał kontrolę przy płaceniu. Ustal ile pieniędzy chcesz wydać każdego dnia. Warto też ustalić kieszonkowe dla dzieci. Jasno określ, że za swoje zachcianki mają płacić ze swojego kieszonkowego. Nauczy ich to zarządzania pieniędzmi, a też pomoże Ci uratować wakacyjny budżet od zakupu drogich pamiątek i zabawek, które szybko znudzą się pociechom. 

Pamiętaj o wydawaniu drobnych pieniędzy. Przyzwyczajeni do płatności kartą zdarza się, że chomikujemy drobne w kieszeniach, torbach i portfelach. Staram się od razu wydawać monety dzięki czemu nie będziesz miał bardzo zmienionych banknotów. Posiadając większe nominały w portfelu jesteśmy mniej skłonni do ich wydawania. 

Te kilka prostych sposobów pomoże Ci wydać mniej podczas urlopu w Polsce. Pamiętaj, że przewoźnik ZebraBus.pl zawiezie Cię w różne turystyczne kierunki. Sprawdź nasz rozkład jazdy i kup bilet taniej online.

KUP BILET ONLINE I ZOBACZ ROZKŁAD JAZDY